اخبار

کرونا را بهتر بشناسیم

کرونا را بهتر بشناسیم

ویروس "کرونا" که حالا دو ماهی است به جان جهان افتاده و در حال کشورگشایی است، آنطور که گزارش ها نشان می‌دهد فقط به بزرگسالان علاقه داشته و فعلا کاری به بچه ها ندارد! کوچکترین فردی که به این بیماری مبتلا شده 14 سال است و آنطور که محققان می‌گویند این ویروس فعلا سراغ بچه‌ها نرفته.

دکتر علیرضا جانبخش مدیرگروه بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در گفت و گو با ایسنا با تایید این موضوع، گفت: کرونا ویروس جدید ابعاد ناشناخته زیادی دارد، اما آنطور که مشخص است این ویروس فعلا کاری با بچه ها ندارد و تنها بزرگسالان را درگیر می‌کند.

وی افزود: بیشتر افراد در معرض خطر این بیماری افراد سالمند و نیز بیماران با سابقه بیماری زمینه‌ای از جمله بیماران قلبی و عروقی، تنفسی و کلیوی هستند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه دربرخی افراد این بیماری بدون علامت است، گفت: هنوز مشخص نیست کودکی به این نوع از بیماری مبتلا شده باشد، اما آنچه تاکنون واضح است این است که "کرونا" فعلا سراغ کودکان نرفته است.

دکتر جانبخش خاطرنشان کرد: کرونا ویروس‌ها فعلا خانواده ای هفت نفره هستند که چهار عضو این خانواده ایجاد بیماری سرماخوردگی کرده و سه عضو دیگر به ترتیب "مِرس" و "سارس" ایجاد کرده و حالا هم این ویروس آخری کرونا ویروس جدید نامیده شده است.

این متخصص بیماری های عفونی در خصوص ویژگی های این ویروس و علائم بیماری آن گفت: این ویروس با ورود به بدن طی حداکثر 10 روز ایجاد بیماری کرده و علائم خود را نشان می‌دهد.

وی افزود: علائم بیماری کرونا ویروس جدید به لحاظ بالینی شباهت بسیاری به آنفلوآنزا داشته و شامل تب، لرز، سردرد، تهوع و استفراغ است و به تدریج و با پیشرفت بیماری در برخی افراد که سیستم ایمنی ضعیفی دارند از جمله سالمندان ایجاد نارسایی تنفسی کرده و در پنج درصد موارد موجب مرگ و میر افراد می‌شود.

مدیرگروه بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه خاطرنشان کرد: بیشتر مبتلایان این بیماری بهبود می یابند، اما برخی افراد که سیستم ایمنی ضعیفی دارند از جمله سالمندان در معرض خطرات این بیماری هستند.

وی با بیان اینکه تاکنون درمان اختصاصی برای این بیماری وجود ندارد، گفت: در چند وقت اخیر دو داروی به کار رفته در درمان ایدز برای درمان این بیماری پیشنهاد شد که در کارآزمایی بالینی پاسخ مثبتی نداشت و در همین راستا فعلا به درمان های حمایتی در درمان این بیماری اکتفا می‌شود.

دکتر جانبخش تاکید کرد: عمده تمرکز در بحث مقابله با این بیماری در بحث پیشگیری است و درهمین راستا توصیه می‌شود همه افراد بعد از ورود به منزل دست‌ها را با آب و صابون به خوبی شسته و تاحدتوان به افرادی که دچار علائم سرماخوردگی و آنفلوآنزا هستند، نزدیک نشوند.

وی افزود: همچنین به سالمندان و افراد با سابقه بیماری زمینه‌ای توصیه می‌شود از حضور در اماکن پرازدحام تا حد توان خودداری کرده و حتما ماسک به همراه داشته باشند و نیز بطور مرتب شستشوی دست ها با آب و صابون را انجام دهند.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: این دسته افراد به محض بروز علائم آنفلوآنزا باید هرچه سریعتر به مراکز درمانی مراجعه کنند.

 

دستورالعمل مراقبت، تشخیص، درمان کوروناویروس 

۱۴ بهمن ۱۳۹۸ ۰۸:۴۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید